Jak działają inteligentne domy? Czy warto budować smart home?

Coraz bardziej popularnymi systemami, które podbijają serca inwestorów na całym świecie są inteligentne domy. Możemy się spotkać z inwestycją w jedną konkretną instalację, jednak znacznie lepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w kompleksowy system, pozwalający na kontrolę wszelkich możliwych instalacji, znajdujących się zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz domu. Inteligentny dom to także poprawa bezpieczeństwa domowników.

Czytaj więcej
Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe? Co wybrać?

Jednym z najważniejszych wyborów, jakie musimy podjąć decydując o instalacjach w domu jest wybór dokonywany pomiędzy grzejnikami ściennymi, a ogrzewaniem podłogowym. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoich zwolenników. Wiele osób, które mają w planie budowę domu lub generalny remont, zastanawia się jakie ogrzewanie wybrać - klasyczne grzejniki, czy też nowoczesne ogrzewanie podłogowe. Ta decyzja wcale nie należy do najłatwiejszych.

Czytaj więcej
Czym jest gruntowy wymiennik ciepła?

Gruntowy wymiennik ciepła, czyli GWC to energooszczędne urządzenie, dzięki któremu możemy rozszerzyć system rekuperacji. Gruntowy wymiennik ciepła niesie za sobą szereg korzyści, dlatego warto rozważyć jego instalację.

Czym jest gruntowy wymiennik ciepła?
Gruntowy wymiennik ciepła to urządzenie wspomagające system wentylacji mechanicznej w budynku, którego zadaniem jest obniżanie lub podnoszenie temperatury świeżego powietrza doprowadzonego do jego wnętrza. GWC spełnia dwie funkcje, a mianowicie wstępnie podgrzewa powietrze zimą, a schładza je latem. Gruntowy wymiennik ciepła robi to zanim jeszcze powietrze trafi do rekuperatora. Dzięki temu, stanowi dodatkową i bardzo skuteczną ochronę antyzamrożeniową. Latem, GWC dodatkowo schładza nawiewane powietrze, podnosząc komfort klimatyczny w pomieszczeniach. Jeśli zastanawiamy się o rekuperacji, warto również pomyśleć o tym, że warto wzmocnić jej działanie, montując do rekuperatora gruntowy wymiennik ciepła.

Czytaj więcej
Budowa domu czy kupno mieszkania?

Poszukując własnych czterech kątów, bardzo często zastanawiamy się nad tym, co byłoby dla nas korzystniejsze, budowa domu czy zakup mieszkania. Podjęcie tej decyzji z pewnością nie należy do łatwych. Inwestycja w nieruchomość jest dla większości z nas, najpoważniejszym wyzwaniem finansowym, z którym będziemy się zmagać przez długie lata. Lista czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając budowę domu lub zakup mieszkania może okazać się naprawdę długa. Co warto wziąć pod uwagę? Kwestie typowo ekonomiczne, perspektywy rozwoju rynku, sąsiedztwo, komfort życia i poziom skomunikowania. Pierwsze pytanie, z jakim musimy się zmierzyć dotyczy wyboru domu lub mieszkania. Obie opcje posiadają plusy i minusy, a także wiążą się przeważnie z innymi kosztami i obowiązkami. Warto przeanalizować wszelkie argumenty, a dzięki uzyskaniu jak najpełniejszego obrazu, będziemy mogli świadomie podjąć decyzję. Nie może być ona pochopna. Budowa domu czy kupno mieszkania to w końcu bardzo często wybór miejsca na całe życie. Jeśli skrupulatnie i szczegółowo ocenimy zalety oraz wady, a także zapoznamy się z ofertą, być może uchronimy się przed pomyłką, która może się okazać bardzo kosztowna.

Czytaj więcej
Odnawialne źródła energii (tzw. OZE) czym i jak działają?

Odnawialne źródła energii nazywane są w skrócie OZE. W głównej mierze, oznaczają one zasoby naturalne, które się nie wyczerpują. Pozyskiwanie ciepła i prądu z tych źródeł, nieustannie zyskuje na popularności. Odnawialne źródła energii są przyszłością i nadzieją na wszelkie ograniczenia związane ze zmianami klimatycznymi. Mimo, iż dotychczas korzystaliśmy z paliw kopalnych, dziś już mamy większą świadomość i wiemy, że są one przyczyną nie tylko zanieczyszczenia środowiska, ale także wzrostu średniej globalnej temperatury i wyczerpywania się zasobów Ziemi.

Czytaj więcej
Czy warto wybudować dom zeroenergetyczny?

Marzeniem większości osób planujących budowę domu jest wybudowanie domu zeroenergetycznego, w którym koszty zakupu energii byłyby zerowe. Wybudowanie domu zeroenergetycznego jest w zasięgu ręki budujących. Dzięki dostępnym rozwiązaniom technicznym, bez większego trudu, możemy doprowadzić do „wyzerowania” rocznego bilansu energii, zarówno podczas budowania nowych domów, jak i w tych poddawanych modernizacji.

Czytaj więcej
Domy parterowe a domy piętrowe

Czego tak naprawdę oczekujemy od naszego domu? Jak powinien wyglądać? Lepiej zdecydować się na dom parterowy, czy piętrowy? Budowa domu związana jest z mnóstwem pytań, na które musimy sobie odpowiedzieć jeszcze przed rozplanowywaniem wszystkich działań. Oczywiście najważniejsze, by dom naszych marzeń był przede wszystkim funkcjonalny, przystępny w kosztach eksploatacji, ładny, niedrogi w budowie i byśmy czuli się w nim komfortowo. Do celów architekta, jakie stawia sobie podczas projektowania, jest stworzenie maksymalnie użytecznej przestrzeni życiowej. Chodzi tutaj o taki rozkład pomieszczeń, który będzie odpowiadać trybowi życia, przyzwyczajeniom, a także oczekiwaniom danej rodziny. Popularne są zarówno domy o dużych powierzchniach, jak i tych małych. W zależności od naszych preferencji, możemy wybrać do realizacji dowolny typ domu: parterowy, z użytkowym poddaszem lub piętrowy. Kwestia wyboru, uzależniona jest również od założeń warunków zabudowy, a także od kosztów i czasu realizacji określonego projektu.

Czytaj więcej
Czas budowy domu prefabrykowanego

Jak długo trwa budowa domu? Wszystko jest uzależnione od projektu, technologii budowania, a także od finansów. W Polsce, ponad 90% nowo powstałych budynków, jest wznoszonych w technologii murowanej. Pozostali inwestorzy decydują się na nowoczesne rozwiązanie, jakim są prefabrykaty. Budowa z prefabrykatów to nic innego jak złożenie dostarczonych elementów w całość. Dzięki gotowym ścianom, stropom lub więźbie dachowej, budowa domu prefabrykowanego może trwać zaskakująco krótki okres. To właśnie szybki czas realizacji takiego projektu jest tutaj decydującym czynnikiem w wyborze budowy domu prefabrykowanego.

Czytaj więcej
Kiedy najlepiej rozpocząć budowę domu?

Budowa domu to naprawdę duże przedsięwzięcie, w którym istotne znaczenie odgrywa czas rozpoczęcia i trwania prac. Osoby pragnące rozpocząć budowę domu, z całą pewnością zastanawiają się nad tym, kiedy dokładnie jest najlepszy czas na wstępne prace budowlane. Warto mieć świadomość tego, że pora roku, a także odpowiednie planowanie ma ogromne znaczenie, nie tylko dla tempa powstawania nowego lokum, lecz również dla jego kosztów. To, jak długo trwa budowa domu, zasadniczo uzależnione jest od stosowanej technologii i budżetu. Jeśli wymogi formalno-prawne zostały zrealizowane, posiadamy zgodę na wejście na działkę, to pozostaje nam określenie daty rozpoczęcia budowy, stworzenie harmonogramu budowy domu i zarezerwowanie terminów u wykonawców.

Czytaj więcej
Jak uzyskać pozwolenie na budowę domu
Jak uzyskać pozwolenie na budowę domu?

Główne etapy, prowadzące do uzyskania pozwolenia na budowę to przede wszystkim gotowy projekt i adaptacja projektu do konkretnej działki. Czy wiemy kiedy należy mieć pozwolenie na budowę, a kiedy wystarczy zgłoszenie budowy? Czy wiemy jak uzyskać pozwolenie na budowę i jak długo trwa wydanie decyzji? Co dokładnie powinien zawierać wniosek o pozwolenie na budowę? Jakie dokumenty powinniśmy ze sobą zabrać? Jak długo jest ważne pozwolenie na budowę? Pytań jest naprawdę wiele. Starając się o pozwolenie na budowę domu, warto więc poznać wszelkie procedury, które obowiązują od 2020 roku.

Czytaj więcej
Różnica między panelami mono i poli krystalicznymi

Jednym z najważniejszych elementów systemu fotowoltaicznego są panele fotowoltaiczne. To właśnie one zamieniają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną w postaci prądu stałego. Podstawa każdej instalacji fotowoltaicznej, czyli panele fotowoltaiczne, składa się z wielu połączonych ze sobą ogniw. W zależności od rodzaju tych ogniw, panele fotowoltaiczne możemy podzielić na dwie grupy: monokrystaliczne i polikrystaliczne.

Czytaj więcej
Dom pasywny - co to oznacza?

Budownictwo pasywne jest sposobem na odpowiedzialne podejście zarówno do spraw ekologii jak i ekonomii. Czy wiemy jednak co oznacza dom pasywny? Czym charakteryzuje się dom pasywny i co jest jego wyróżnikiem? W poszukiwaniu oszczędności, coraz częściej inwestorzy decydują się na budowę domów pasywnych. Mimo, iż koszt wybudowania takiego domu może być znacząco wyższy od standardowego, to późniejsze zyski z codziennej eksploatacji w bardzo szybkim tempie równoważą poniesioną inwestycję.

Czytaj więcej
Zakup działki pod budowę domu. Na co zwrócić uwagę?

W dzisiejszych czasach, zakup działki budowlanej stanowi pierwszy i najważniejszy krok w kierunku realizacji swoich marzeń, które są związane z posiadaniem własnego domu.
Kupno działki budowlanej wcale nie należy do łatwych zadań. Jest to naprawdę ważna decyzja, przed podjęciem której należy wziąć pod uwagę wiele czynników. To poważna życiowa decyzja oraz jeden z największych wydatków w swoim życiu. Sam wybór działki nie jest wyłącznie kwestią lokalizacji i metrażu. Zanim podpiszemy umowę, należy wypytać sprzedawcę o wszelkie szczegóły, zapoznać się z sąsiedztwem, a także zajrzeć do dokumentacji w sądzie rejonowym i urzędzie gminy lub miasta. Musimy również pamiętać o tym, że na zakupionej przez nas parceli, nie zawsze będziemy mogli wybudować dowolny dom.

Czytaj więcej
Jak wybrać dobrą firmę budowlaną do budowy domu?

Właściwy wybór firmy budowlanej jest jedną z najważniejszych decyzji w procesie budowy domu. To właśnie od tej decyzji, w ogromnej mierze zależy koniec budowy, a także ostateczny koszt całego przedsięwzięcia. Na rynku ogłasza się bardzo dużo firm budowlano-remontowych, które oferują swoje usługi przy pracach wykończeniowych. Poszukując dobrej firmy budowlanej, nie decydujmy się na pierwszą lepszą, która rzuciła nam się w oczy podczas przeglądania stron internetowych. Nikt z nas nie chce przecież tracić pieniędzy na firmę, którą cechuje brak profesjonalizmu i niska jakość wykonanych prac. Poszukując firmy budowlanej, która sprosta naszym oczekiwaniom, kierujmy się zasadami, które są w stanie ułatwić nam wybór.

Czytaj więcej
Czy warto instalować pompę ciepła w domu?

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że koszty ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania ciepłej wody użytkowej stanowią około 60% wydatków, ponoszonych na rzecz eksploatacji domów jednorodzinnych. Nic w tym dziwnego, że poszukujemy alternatywnych źródeł ogrzewania domu, które w znaczący sposób pozwolą na poczynienie oszczędności. Jednym z naprawdę atrakcyjnych rozwiązań, wykorzystujących odnawialne źródła energii jest pompa ciepła.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie domu co warto wiedzieć?

Czy warto ubezpieczyć dom? Oczywiście, że tak. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Pytanie pojawia się natomiast przy wyborze określonego zakresu ubezpieczenia. Ubezpieczenie domu lub mieszkania jest jedynym z najstarszych rodzajów ubezpieczeń. To tak naprawdę podstawa zabezpieczenia finansowego danej nieruchomości.

Czytaj więcej
Kredyt hipoteczny na budowę domu - co warto wiedzieć

Budowa lub zakup domu to bez wątpienia kosztowna inwestycja. Rzadko kiedy jest finansowana z własnej kieszeni, dlatego gdy brakuje środków na jej realizację, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty kredytowej banku. Inwestycja w dom lub we własne mieszkanie, ze względu na niebotyczne koszty, powinna być bardzo dobrze przemyślana.

Czytaj więcej
Czym jest rekuperacja? Poznaj zalety posiadania rekuperatora

Rekuperacja to nic innego jak wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Dzięki rekuperacji, mamy zapewniony dostęp do zdrowego i świeżego powietrza w domu. Rekuperacja w istotny sposób oddziałuje na komfort mieszkania. Ten synonim nowoczesności, gwarantuje stałą i regularną wymianę powietrza, wpływając jednocześnie na koszty ogrzewania.

Czytaj więcej
Projekt domu gotowy czy indywidualny - co wybrać?

Jedną z najważniejszych decyzji podejmowanych w trakcie budowy domu to wybór jego projektu. Możemy zdecydować się na projekt dostępny od ręki - gotowy lub projekt indywidualny, czyli na zamówienie, tworzony wspólnie z architektem. Który projekt będzie dla nas najlepszy? Prawdopodobnie wszyscy, którzy planują budowę domu, zadają sobie to pytanie. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego też przed ostatecznym rozstrzygnięciem, warto wszystko przeanalizować.

 

Czytaj więcej
Czym charakteryzuje się dom energooszczędny?

Planowanie budowy domu, warto w pierwszej kolejności rozpocząć od rozważenia projektu domu energooszczędnego. Dom energooszczędny to taki dom, który potrzebuje mało energii nie tylko do ogrzewania, ale także do chłodzenia, wentylacji i dostarczenia ciepłej wody. Głównym założeniem tego typu domu jest obniżanie kosztów eksploatacji. Kto by nie chciał zminimalizować kosztów ogrzewania domu w zimie i zapewnić optymalne oraz komfortowe warunki cieplne w okresie letnim? Osób zainteresowanych wybudowaniem domu energooszczędnego jest coraz więcej. Nie dość, że będziemy mogli liczyć na obniżenie wartości rachunków, to dodatkowo przyczynimy się do ochrony środowiska.

Czytaj więcej
Jakie zalety wyboru płyty fundamentowej?

Płyta fundamentowa jest elementem konstrukcyjnym budynku. Jej zadaniem jest przekazywanie obciążeń w sposób bezpośredni do gruntu. Kiedy wiemy już, gdzie w przyszłości stanie nasza nieruchomość, powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się na czym ją posadowimy. Płyta fundamentowa bardzo często swoje zastosowanie znajduje w budownictwie domów jednorodzinnych. Decydując się na płytę fundamentową, powinniśmy pamiętać o tym, że jej wykonanie najlepiej zlecić firmie budowlanej, ponieważ nie poradzilibyśmy sobie z tym zadaniem samodzielnie. Musimy mieć świadomość tego, że stabilny dom musi mieć odpowiednie podłoże. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór żelbetowej płyty fundamentowej.

Czytaj więcej
Czym jest fotowoltaika? Cała prawda o panelach słonecznych

Fotowoltaika to bardzo prosty sposób, polegający na pozyskiwaniu energii elektrycznej ze słońca. Coraz częściej, na dachach domów lub na budynkach nowoczesnych firm, możemy zauważyć panele fotowoltaiczne, czyli panele słoneczne, będące krzemowymi płytami.
Dlaczego popularność fotowoltaiki nieustannie rośnie? Dzięki połączeniu ekologii z ekonomią, możemy liczyć na rozwiązanie, które gwarantuje nam zwrot części lub nawet całości kosztów za wykorzystanie energii elektrycznej. Podczas tego procesu, nie szkodzimy w żaden sposób środowisku. Panele fotowoltaiczne są korzystnym i przyszłościowym rozwiązaniem w dobie rosnących rachunków za prąd.

Czytaj więcej