Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna?

Budując dom lub dokonując jego rozmaitych modernizacji, często zadajemy sobie bardzo ważne pytanie – lepiej wybrać pompę ciepłą gruntową czy powietrzną? Sposób ogrzewania budynku jest szczególnie istotny. Niestety różnorodność dostępnych technologii sprawia, że naprawdę ciężko jest wybrać system, który będzie spełniać nasze oczekiwania i wszelkie potrzeby. Coraz większym zainteresowaniem na polskim rynku cieszą się pompy ciepła. Można je podzielić ze względu na rodzaj dolnego źródła ciepła - na pompy gruntowe oraz pompy powietrzne.

 

Różnice pomiędzy powietrzną a gruntową pompą ciepła

Źródłem energii powietrznej pompy ciepła jest powietrzne zewnętrzne i powietrzne usuwane z budynku. Powietrzna pompa ciepła należy do urządzeń, które są całkowicie lub częściowo zasilane energią z odnawialnych źródeł. Właściciele domów szukają możliwości,, dzięki którym ograniczyliby zużycie nieodnawialnych paliw i zaoszczędziliby na ogrzewaniu domu lub podgrzewaniu wody użytkowej. Realizacja tych zadań będzie możliwa wykorzystując urządzenie grzewcze jakim jest jest powietrzna pompa ciepła. Niższy koszt ogrzewania zapewnia również gruntowa pompa ciepła. Zasadniczy wpływ na jej efektywne działanie ma dobrze zaprojektowany i wykonany wymiennik gruntowy. Jeśli jego objętość będzie duża to przez cały sezon grzewczy pomba będzie odbierać z gruntu kilka megawatogodzin ciepła. Gdy będzie zbyt mała, ulegnie nadmiernemu schłodzeniu co w konsekwencji przyczyni się do nieprawidłowego działania.

Miejsce montażu należy wybrać w taki sposób, by pompa gruntowa nie była narażona na silny wiatr i by hałas podczas pracy urządzenia nie zakłócał komfortu i spokoju sąsiadów oraz domowników.

Powietrzne pompy ciepła w odróżnieniu od gruntowych, muszą w sposób cykliczny wykonywać procedurę dotyczącą odszraniania parownika. Dlaczego? Ponieważ pomiędzy układem chłodniczym pompy cieplnej a zasysanym powietrzem na parowniku powstaje różnica temperatur. To właśnie ta różnica przyczynia się do skraplania się wody. Gdy mamy do czynienia z ujemnymi temperaturami, możemy zauważyć oszronienie lameli parownika, a co za tym idzie – mniejszy przepływ powietrza i znacznie mniejszą wydajność samego urządzenia. Mając na uwadze ujemne temperatury i możliwość oszronienia lameli parownika, przy powietrznych pompach ciepła stosuje się montaż zbiornika buforowego. To właśnie z niego czerpane jest ciepło, które okazuje się być potrzebne do procesu odszraniania. Powietrzne pompy ciepła, które są montowane na zewnątrz budynku, muszą przechodzić przez pewne czynności konserwacyjne, czyli regularne kontrolowanie wlotu powietrza, który może się zablokować przez liście, śnieg itp. Czynności te omijane są w przypadku gruntowych pomp ciepła, ponieważ znajdują się one wewnątrz budynku. Dzięki temu, nie ma potrzeby wykonywania czynności konserwacyjnych czy też odszranania. Powinniśmy natomiast sprawdzać i czyścić filtr cząstek stałych dolnego źródła. Problemem dolnego źródła jest to że zimą może zamarznąć, wiosną i latem ma niższą temperaturę niż na powierzchni. Dolne źródło ma jakiś sens ale tylko zimną gdzie na zew. jest -5 a pod ziemią 8.

Gruntowe i powietrzne pompy ciepła są bardzo funkcjonalne, ponieważ mają możliwość pasywnego i aktywnego chłodzenia pomieszczeń w okresie letnim. Jeśli mamy do czynienia z obiektami usługowymi, komercyjnymi lub przemysłowymi, trzeba pamiętać o wymaganym standardzie klimatyzacji. Gruntowa lub powietrzna pompa ciepła będzie tutaj znakomitym rozwiązaniem.Decyzja dotycząca odpowiedniego wyboru pompy, uzależniona jest od bardzo wielu czynników. Gdy nasz budynek wyposażony jest w system grzewczy, to cała nasza inwestycja w pompę ma być sposobem na obniżenie kosztów ogrzewania, zarówno budynku jak i wody użytkowej. Tutaj najlepszym wyborem będzie pompa powietrzna.