Czym jest fotowoltaika? Cała prawda o panelach słonecznych

Fotowoltaika to bardzo prosty sposób, polegający na pozyskiwaniu energii elektrycznej ze słońca. Coraz częściej, na dachach domów lub na budynkach nowoczesnych firm, możemy zauważyć panele fotowoltaiczne, czyli panele słoneczne, będące krzemowymi płytami.
Dlaczego popularność fotowoltaiki nieustannie rośnie? Dzięki połączeniu ekologii z ekonomią, możemy liczyć na rozwiązanie, które gwarantuje nam zwrot części lub nawet całości kosztów za wykorzystanie energii elektrycznej. Podczas tego procesu, nie szkodzimy w żaden sposób środowisku. Panele fotowoltaiczne są korzystnym i przyszłościowym rozwiązaniem w dobie rosnących rachunków za prąd.
Na czym polega fotowoltaika?
Dzięki instalacji fotowoltaicznej, możemy uzyskać energię elektryczną, która pochodzi z promieniowania słonecznego. Tania i naturalna energia, jest w stanie zabezpieczyć całe nasze zapotrzebowanie na prąd. Pozwoli to na uodpornienie się na ciągłe podwyżki cen energii i na podjęcie walki o czyste powietrze zarówno dla siebie, jak i dla naszych bliskich.
Jak działa fotowoltaika?
Na dowolnej powierzchni rozmieszamy panele, których zadaniem będzie produkcja prądu ze światła słonecznego przez cały rok. Dzięki temu, będziemy mogli naszą energię wykorzystywać na bieżąco, a naddatek, który powstanie - przeznaczymy zakładowi energetycznemu, który z kolei w przeciągu 365 dni odda nam go z powrotem, w momencie, gdy nasze zapotrzebowanie na prąd wzrośnie.
Dlaczego warto się zdecydować na fotowoltaikę?
Fotowoltaika jest przyszłością i energią dla naszego domu. Dzięki niej jesteśmy w stanie zmniejszyć swoje rachunki za energię elektryczną nawet do 90%. Wyprodukowany prąd ze słońca, jest w stanie zasilić wszystkie urządzenia w domu. Może on także posłużyć do ogrzewania np. z wykorzystaniem pomp ciepła. Inwestycja we własną instalację fotowoltaiczną da nam możliwość oszczędzania i dbania o środowisko. Jak to wygląda w praktyce? Sprzedawca zobowiązany dokonuje rozliczenia ilości energii, która została wprowadzona przez prosumenta, do sieci elektroenergetycznej wobec ilości energii pobranej z tej sieci, w stosunku ilościowym: 1:0,8 dla mikroinstalacji o mocy do 10 kW. Prosument jest osobą niezależną tzn. jest jednocześnie konsumentem i producentem, ponieważ posiadając generatory energii ze źródeł odnawialnych, samemu pozyskuje energię, którą potem wykorzystuje. Energię elektryczną, która pochodzi z promieniowania słonecznego i która została wyprodukowana w słonecznych miesiącach tj. wiosna, lato, jesień, oddajemy w sieć, a zabieramy ją sobie z powrotem w miesiącach zimowych. Mamy na to cały rok obrachunkowy. Zestaw paneli słonecznych dobieramy w zależności od rocznego zużycia prądu. Możemy zdecydować się na zestaw 5kW, który posiada 16 paneli i który jest w stanie wyprodukować w ciągu roku ok. 5000kW lub zestaw 6,5kW składający się z 21 paneli, będący w stanie wyprodukować w ciągu roku ok. 6500kW. Cena jest ustalana na podstawie indywidualnej wyceny. Zestawy dotyczą dachu spadzistego, dachówkowego.
Możliwość skorzystania z dotacji – dotacja na mój prąd
Program "Mój prąd" jest skierowany do osób fizycznych, którzy wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby, za pomocą paneli fotowoltaicznych. Dotacji mogą zatem podlegać wszelkie przedsięwzięcia, polegające na zakupie i montażu mikroinstalacji o zainstalowanej mocy od 2kW do 10kW, przeznaczonych na potrzeby istniejących budynków mieszkalnych. Dofinansowaniu nie podlegają projekty, które polegają na zwiększeniu mocy już istniejącej instalacji fotowoltaicznej. Dofinansowanie jest w formie dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji wchodzącej w skład przedsięwzięcia, nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie.