Jakie zalety wyboru płyty fundamentowej?

Płyta fundamentowa jest elementem konstrukcyjnym budynku. Jej zadaniem jest przekazywanie obciążeń w sposób bezpośredni do gruntu. Kiedy wiemy już, gdzie w przyszłości stanie nasza nieruchomość, powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się na czym ją posadowimy. Płyta fundamentowa bardzo często swoje zastosowanie znajduje w budownictwie domów jednorodzinnych. Decydując się na płytę fundamentową, powinniśmy pamiętać o tym, że jej wykonanie najlepiej zlecić firmie budowlanej, ponieważ nie poradzilibyśmy sobie z tym zadaniem samodzielnie. Musimy mieć świadomość tego, że stabilny dom musi mieć odpowiednie podłoże. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór żelbetowej płyty fundamentowej.


Czym charakteryzuje się płyta fundamentowa?

Płyta fundamentowa powstała przede wszystkim dlatego, żeby obciążenia były przenoszone do gruntu w sposób równomierny. To pozwoliło wyeliminować pęknięcia budynku. Dzięki temu w prosty sposób i bez wykonywania dylatacji, można wznosić budynki, które cechują się nieregularnym kształtem. Zaletą płyt fundamentowych jest duża nośność. Płyty fundamentowe zajmują o wiele większą powierzchnię niż tradycyjna ława fundamentowa. Dzięki temu, zmniejsza się ryzyko powstawania różnorodnych odkształceń konstrukcji nośnej określonego budynku.

Płyty fundamentowe w porównaniu do tradycyjnego sposobu fundamentowania są sztywniejsze, dzięki czemu można budować na terenach, gdzie grunty są słabej nośności lub poziom wód gruntowych jest wysoki. Płyty fundamentowe znakomicie radzą sobie w miejscach podmokłych lub takich, gdzie warunki geologiczne uniemożliwiają użycie ław fundamentowych. Stanowią one rozwiązanie wszystkich problemów dotyczących niekorzystnych warunków geologicznych.

Przez prosty kształt płyty, jej wykonanie okazuje się naprawdę szybkie i stosunkowo niedrogie.
Za pomocą poziomych odsadzek, mamy możliwość posadowienia płyty na małej głębokości. Do innych zalet płyty fundamentowej, oprócz wytrzymałości i stabilności możemy zaliczyć ciągłość izolacji termicznej. Firma Zimmermann-Haus wykonuje płytę w szalunku, który jest stworzony ze styropianowych kształtek. Płyta jest izolowana od spodu, co w konsekwencji prowadzi do osiągnięcia izolacji termicznej. Ten aspekt jest szczególnie istotny podczas wznoszenia budynków energooszczędnych.

Jaki jest koszt budowy płyty fundamentowej?

Wszystko jest uzależnione od czynników indywidualnych, np. od specyfiki gruntu na którym planowana jest budowa, od rozmiarów i masy naszego budynku, a także od cen panujących na rynku lokalnym. Podczas budowy płyty fundamentowej, zużywa się więcej materiałów. Mimo tego, powinniśmy pamiętać, że jednocześnie powstaje posadzka parteru. W ostatecznym rozrachunku, nowoczesna technologia jaką jest płyta fundamentowa w porównaniu do tradycyjnych fundamentów, jest łatwiejsza i tańsza.  Pozwala także na realizację kilku etapów budowlanych jednocześnie. Izolacja okazuje się lepsza, co w konsekwencji przekłada się na generowanie oszczędności podczas użytkowania domu. Wybór żelbetowej płyty fundamentowej zapewni trwałość i energooszczędność przyszłego budynku.