Projekt domu gotowy czy indywidualny - co wybrać?

Jedną z najważniejszych decyzji podejmowanych w trakcie budowy domu to wybór jego projektu. Możemy zdecydować się na projekt dostępny od ręki - gotowy lub projekt indywidualny, czyli na zamówienie, tworzony wspólnie z architektem. Który projekt będzie dla nas najlepszy? Prawdopodobnie wszyscy, którzy planują budowę domu, zadają sobie to pytanie. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego też przed ostatecznym rozstrzygnięciem, warto wszystko przeanalizować.

 


Gotowy projekt domu

Oferta gotowych projektów jest naprawdę duża. Wybór jednego z nich, również nie będzie łatwym zadaniem. Wybierając plan gotowego domu, zyskujemy przede wszystkim na czasie, ponieważ taki projekt jest dostępny od ręki. Oczywiście, w gotowym projekcie mamy możliwość dokonania zmian, ale w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić co konkretnie może ulec modyfikacji. W tym celu musimy znaleźć uprawnionego architekta, który wszystko nam wytłumaczy. Gotowy projekt domu jest rozwiązaniem uniwersalnym. Aby projekt otrzymał zgodę na budowę, zawsze wymaga adaptacji. Mimo iż adaptacja to w głównej mierze dostosowanie danego projektu do technicznych aspektów działki, to wiele osób decyduje się również na wizualne lub praktyczne poprawki. W gotowych projektach, stosowane są sprawdzone na rynku technologie, a także popularne materiały budowlane. Całość dokumentacji jest odpowiednio dostosowana do aktualnych przepisów budowlanych. Projekty gotowych domów są komfortowe i wygodne.
Do zalet gotowych projektów, możemy zaliczyć możliwość poznania kosztów budowy konkretnego projektu, jeszcze przed jego zakupem. Dzięki temu, możemy zaplanować budżet inwestycji, a także harmonogram prac. Otrzymując gotowy projekt domu, mamy możliwość zapoznania się z jego wizualizacją.

Indywidualny projekt domu

Jeśli zdecydujemy się zamówić projekt indywidualny, to nasz przyszły dom będzie niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju. Indywidualny plan to indywidualne rozwiązania, które zostaną dla nas skrojone specjalnie przez architekta. Dotyczy to zarówno kwestii konstrukcyjnych jak i wykończeniowych wraz ze wszystkimi detalami. Co więcej, architekta wybieramy sami, biorąc pod uwagę zarówno cenę jego usługi, jak i doświadczenie. Zaletą indywidualnego projektu domu jest to, że jest on kompletny. Dom w projekcie, będzie odpowiednio dopasowany do działki, jej układu i orientacji. Uwzględnione zostaną miejscowe warunki zabudowy, w tym maksymalna powierzchnia domu, technologia jego budowy, a także rodzaj pokrycia dachowego i kolorystyka elewacji.

Decydując się na indywidualny projekt domu, musimy mieć świadomość tego, że cena będzie wyższa od gotowego projektu z katalogu.
Wybór między projektem indywidualnym, a gotowym zależy przede wszystkim od określonych potrzeb. Pod uwagę należy wziąć nie tylko zasoby finansowe, ale także możliwości jakie daje konkretna działka. Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierzemy, warto przejrzeć jak najwięcej gotowych projektów i wynotować sobie takie rzeczy, które są dla nas priorytetowe. To wszystko znacznie ułatwi wybór gotowego projektu – jeśli się na niego zdecydujemy, a architekta naprowadzi na właściwy trop podczas tworzenia projektu indywidualnego.

Firma Zimmermann-Haus oprócz budowy domów, zajmuje się również tworzeniem indywidualnych projektów oraz adaptacją gotowych projektów.
Zimmermann-Haus projektuje domy w technologii szkieletu drewnianego oraz jest w stanie dostosować niemal każdy projekt typowy do konstrukcji domu szkieletowego. Najczęściej spotykane schematy w pracy dotyczą wykonania ofert na dowolny projekt typowy, dostępny na wielu stronach internetowych np. na stronie www.z500.pl, www.archon.pl, www.extradom.pl, itp., może być to projekt w konstrukcji murowanej. Wysyłając link z projektem, Zimmermann-Haus przygotuje ofertę cenową na wybudowanie konkretnego domu. Oferta będzie obejmować wszystkie prace projektowe, a więc zakup projektu typowego, wykonanie adaptacji projektu typowego, uzyskanie pozwolenia na budowę, a także w kolejnym kroku – zmianę konstrukcji budynku na konstrukcję szkieletową. Bez względu na to, przez jaką firmę oferowany jest gotowy projekt domu – konieczna jest jego adaptacja. Na czym polega? Przede wszystkim na sprawdzeniu możliwości i zastosowaniu tego projektu na określonej działce oraz na dostosowaniu do lokalnych warunków. Mówimy tutaj między innymi o położeniu względem stron świata, usytuowaniu na działce zgodnie z przepisami warunków technicznych, spełnieniu wymagań miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy. Każdy gotowy projekt domu jest chroniony prawem autorskim. W dokumentacji znajdziemy jednak określony zakres zmian, jakie można dokonać w projekcie. Firma Zimmermann-Haus wykona pełen zakres obowiązków dotyczących rozpoczęcia i zakończenia budowy.